Business Finlandin ulkomaanverkoston siirtäminen ulkoministeriöön ja siihen liittyvä prosessi on ollut pitkä, ja siihen on liittynyt erilaisia tulkintoja, huhuja ja virheellistäkin tietoa. Olemme Business Finlandissa odottaneet, että syntyy selkeä ja toimeenpanokelpoinen päätös siitä, mikä kokonaisuus Business Finlandista siirretään ulkoasiainhallintoon.
Tänä tiistaina saimme viimein tiedon Suomen hallituksen linjauksesta, jossa tämä määritellään. Siirtyvä kokonaisuus kattaa ulkomaanverkostomme sekä joitain Suomen toimintojamme. Nyt kun toimeenpanokelpoinen päätös siirrettävästä kokonaisuudesta on olemassa, voimme viimein Business Finlandissa konkreettisesti edistää suunnitelmaa ja aikatauluttaa muutoksen etenemistä koko organisaatiossa.
Päätöksen mukaan koko Business Finlandin ulkomaanverkosto ja eräitä Suomen toimintoja siirtyy ulkoasianhallintoon, mutta Business Finlandilla säilyy edelleen strateginen ja operatiivinen ohjaus ulkomailla tehtävään kansainvälisten investointien ja osaajien houkutteluun sekä matkailun edistämiseen ja innovaatio- ja ennakointityöhön. Näissä tehtävissä Business Finlandilla on asiantuntijoita sekä Suomessa että ulkomailla. Suomen toiminnoistamme ulkoministeriöön siirtyy kansainvälistymisen, vienninedistämisen ja hallinnon tehtäviä.
Business Finlandin kansainvälisellä verkostolla on ainutlaatuista ja haluttua kansainvälisen kaupan osaamista.
Muutos on aiheuttanut organisaatiossamme paljon keskustelua ja ristiriitaisia tunteita. Kun näin mittavaan ja kalliiseen rakennejärjestelyyn ryhdytään vaikeassa taloustilanteessa, herää henkilöstössä ymmärrettävästi kysymys, olemmeko hoitaneet tehtävämme huonosti.
Vastaus on päinvastainen: Business Finlandin kansainvälisellä verkostolla on ainutlaatuista ja haluttua kansainvälisen kaupan osaamista. Strategisella kumppanillamme ulkoministeriöllä onkin nyt suuri vastuu pitää huolta tästä kompetenssista ja siivittää se tavoitteiden mukaan entistä tehokkaampaan ja menestyksekkäämpään käyttöön Suomen hyväksi.
Meillä itsellämme muutoksen toimeenpano alkaa välittömästi. Yritysjärjestelyprosessi on edelleen monimutkainen, ja on monia asioita, joita emme vielä tiedä. Ratkaisemme ne yhdessä ulkoministeriön kanssa. Tämän vuoden ajan jatkamme työtä nykyisten toiminta- ja johtamismallien mukaisesti. Vuoden 2025 aikana löydätte Business Finlandin nykyiset palvelut ja asiantuntijat tavalliseen tapaan. Integraatio toteutetaan vuoden 2026 alussa.