Siirry sisältöön
Blogi 29.01.2025

Team Finland on Team Finland myös 2025

Team Finland -verkoston organisaatiot ja rakenteet uudistuvat, mutta palvelupolku ja asiakaslähtöisyys säilyvät.
Kirjoittaja
Marjo Ilmari

Senior Director, Startups & Regional Partners
Business Finland
marjo.ilmari (at) businessfinland.fi

LinkedIn

Käynnissä on kansainvälistymispalveluita yrityksille tarjoavien julkisten Team Finland -verkoston organisaatioille muutosten aika.

Business Finlandin ulkomaantoimintoja ollaan integroimassa ulkoasiainhallintoon ja Business Finland Venture Capital Tesiin. TE-palvelut siirtyivät kuntien hallinnoitavaksi ja ensi vuonna vuorossa on massiivinen elinvoimakeskusuudistus.

Muutoksessa on kuitenkin pidettävä suunta selvänä ja tavoite kirkkaana: tarvitsemme Suomeen lisää kasvuyrityksiä, jotka löytävät kasvavaa asiakaskuntaa myös maailmanmarkkinoilta.

Tähän meillä on hyvät edellytykset: olemme ainutlaatuinen verkosto globaalistikin tarkasteltuna. En tiedä onko muualla neljän organisaation yhteistä asiakkuudenhallintajärjestelmää tai yhdessä suunniteltua ja toteutettua asiakaspolkua vientiin ja kansainvälistymiseen.

Teemme verkostona joka päivä yhteistyötä, ja parannamme sitä joka päivä. Pyydämme asiakkailta ja toisiltamme palautetta. Kehitämme sen pohjalta työtämme ja selkeytämme palveluitamme.

Kun kysymme asiakkailta sitä, ovatko he olleet tyytyväisiä saamaansa palveluun, niin kysymme miten osasimme neuvoa muiden TF-organisaatioiden palveluita. Meitä kiinnostaa ennen kaikkea se, kokeeko asiakkaamme saavansa enemmän kuin mitä odotti eli ei vain yhden luukun, vaan useamman luukun laadukasta neuvontaa.

Asiakkaiden kokemus muiden TF-organisaatioiden palveluiden tiedonsaannista:
Vuonna 2024 asiakkaiden tyytyväisyys oli 4,1 asteikolla 1-5, jossa 5 on paras mahdollinen tyytyväisyys. Nousua edelliseen vuoteen tuli yksi kymmenys.

Asiakkaiden kokemus TF-verkoston palveluiden liiketoimintahyödystä:
Vuonna 2024 asiakkaiden tyytyväisyys oli 4,2 asteikolla 1-5, jossa 5 on paras mahdollinen tyytyväisyys. Nousua edelliseen vuoteen tuli kaksi kymmenystä.

Team Finland -verkosto auttaa yrityksiä vientikanavien avaamisessa ja vahvistamisessa. Yksi keino tähän on osallistua Team Finland -vierailuille, jotka ovat tavallisesti ministerien tai korkeimpien virkamiesten vetämiä vienninedistämisvierailuja.

Asiakkaiden tyytyväisyys Team Finland -vierailuihin vuonna 2024 oli 4,6 / 5,0.

Viestikapula kulkee verkostossa

Team Finland -verkostoon kuuluminen ei tarkoita sitä, että tunnemme oman organisaatiomme palvelut niin hyvin, että voimme ohjata asiakkaan oikean palvelun äärelle. Se tarkoittaa sitä, että tunnemme omat JA kumppaniemme palvelut niin hyvin, että voimme ohjata asiakkaan hänelle sillä hetkellä parhaiten istuvan palvelun äärelle.

Vuonna 2024 Team Finland teki yhdessä lukuisia asioita:

  • Olemme tunnistaneet yhteisiä asiakkaita, joita olemme ohjanneet asiakastarpeen mukaisesti toisillemme. Olemme tehneet vuonna 2024 verkostona 1584 asiakasliidiä tavoitteen ollessa 1550.
  • ELY, Finnvera ja Business Finland haastoivat yli 800 potentiaalista yritystä kasvuun hallitusohjelman Mittelstand-tavoitteen mukaisesti ja ohjasivat näitä eteenpäin joko omassa tai kumppaniorganisaatiossa. Lisäksi tunnistimme teollisen mittakaavan skaalausvaiheen yrityksiä Tesille.
  • Digitaalinen My Business Finland -palvelu esittelee asiakkaalle myös Team Finland palvelutarjoaman.
  • Henkilöstömme kouluttautuu jatkuvasti kumppanien palveluihin ja tarjoamme toisillemme ja kumppaniverkostolle koulutusta.
  • Kutsuimme asiakkaitamme 11 Team Finland Talks -webinaariin ja verkostoitumisen päätapahtumaan Team Finland -päivään. Vuonna 2024 pidimme peräti 5 Ukrainan jälleenrakennusteemaista webinaaria. Yhdessä verkostomme kanssa tavoitimme satoja yrityksiä ja neuvoimme heitä kohti haastavaa jälleenrakennustyötä.

Jatkuva oppiminen ja parantaminen näkyy siinä, että pystymme löytämään konkretiaa yhteistyössä.

EPC-projektien osalta Business Finland ja Finnvera tiivistivät työtään uraauurtavalla tavalla: verkostoimalla suomalaisyrityksiä kansainvälisten pääurakoitsijoiden kanssa sekä tarjoamalla rahoitusta projektien turvaamiseksi.

Vaikka Business Finlandin kansainvälinen verkosto löytyy jatkossa ulkoministeriön suojista, on siirtymä vielä käynnissä ja tavoitat asiantuntijat edelleen tutuista Business Finlandin sähköpostiosoitteista ja työnumeroista.

Verkostomme on maakunnissa ja maailmalla myös 2025

Asiantuntijamme niin ulkoministeriössä kuin Business Finlandissa tuottavat markkinatietoa maailmalta. Tuttu Team Finland Market Opportunities -palvelu uudistui vastikään ja nyt se tarjoaa paremmin suomalaisyrityksille tietoa ja asiantuntijakontakteja.

Autamme verkostona yrityksiä kautta Suomen. Apunamme on vahva ELYjen Team Finland -koordinaattoriverkosto, joka opastaa yrityksiä kansainvälistymisen ensi askelissa. Tutustu verkostomme palvelukokonaisuuksiin.

Työ jatkuu myös 2025. Tänä vuonna tulemme tarttumaan Team Finland -strategian uudistamiseen yhdessä Team Finlandina.

Ja vuoden lopussa onnittelemme jälleen Tasavallan Presidentin Kansainvälistymispalkinnon saajia. Tiesitkö mitkä yritykset pokkasivat vuoden 2024 palkinnot? Jos et tiedä, niin katso uutinen.